Novinky

23.11.2012 Dabing 7. řady Deep Space 9 je hotov. A co dál?

V příštím týdnu proběhnou poslední natáčecí dny dabingu seriálu Star Trek: Stanice Deep Space 9. Překlad a dialogy jsou však již hotovy a plody této práce se tak mohou objevit na těchto stránkách.

Nyní je zde k dispozici celkem 1600 specifických pojmů ze seriálu Deep Space 9 pokrývajících děj seriálu od druhé až po sedmou sezónu. Přitom seznam pojmů ke dvěma třetinám poslední sezóny z oficiálních zdrojů dodnes neexistuje, protože zatím poslední vydání Star Trek encykopedie konec seriálu nepokrývá. Tyto stránky však obsahují pojmy až do posledního dílu seriálu, a to co do způsobu pokrytí v souladu právě s oficiální Star Trek encyklopedií. Zároveň jsou zde k dispozici české názvy všech dílů seriálu odpovídající českému dabingu. V případě zájmu ze strany autorů českých webových stránek je pro zjednodušení možné zaslat jim seznam názvů přehledně v jednom souboru.

Celkově se obsah slovníku rozrostl na, dříve těžko uvěřitelných, více než 4000 pojmů ze světa Star Treku. Přitom stále mnoho nezpracovaných pojmů zůstává - téměř polovina seriálu Star Trek: Nová Generace a celý seriál Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Přesto však slovník plní svou úlohu na výbornou. Nezřídka se v jednom seriálu objevují pojmy z druhého seriálu, a není to jen případ obecně známých pojmů jako "phaser" nebo "trikordér". Je celá řada pojmů, které se objeví v jedné či dvou epizodách jednoho Star Trek seriálu a následně opět v jedné či dvou epizodách jiného seriálu. Udržet v hlavě přehled o historickém překladu všech těchto pojmů je nemožné. Právě v těchto případech tento slovník pomáhá, a právě to je jeden z důvodů, proč byl stvořen.

Od té doby však uběhlo již více než deset let. A celkový počet obsažených pojmů se za tu dobu více než zdesetinásobil. Proto i grafické rozhraní těchto stránek trpí nedostatky. Není možné v tom enormním množství pojmů fulltextově vyhledávat, není možné použít filry pro zobrazování jen některých typů pojmů (obecné Star Trek pojmy, specifické pojmy konkrétního seriálu, atd.). Bude tak potřeba nové programování a dost možná i nový vzhled těchto stránek. Pokud máte nějaké nápady a návrhy, neváhejte se o ně prostřednictvím e-mailu podělit.16.10.2012 Vysílání 7. řady Deep Space 9 na AXN SciFi

Po delší odmlce se opět rozjel dabing Deep Space 9, tentokráte již, poslední, 7. řady. Ve vysílání na AXN SciFi by se měl závěr seriálu objevit od 2.11.2012.26.6.2012 Dabing 5. řady Deep Space 9 hotov

Dabing 5. řady Stanice Deep Space Nine je dnešním dnem hotov. Všechny názvy dílů stejně jako pojmy v nich obsažené a jejich české verze byly zaneseny do těchto stránek. Celkově tak přibylo na 310 pojmů a řada dalších byla zaktualizována či rozšířena. K nim patří například Ferengská pravidla zisku.

Téměř bez přerušení se pokračuje na výrobě dabingu k 6. řadě.25.4.2012 Dabing 4. řady Deep Space 9 hotov

Dabing 4. řady Stanice Deep Space 9 je dnešním dnem hotov. Všechny názvy dílů stejně jako pojmy v nich obsažené a jejich české verze byly zaneseny do těchto stránek.

O možném vysílání a dabingu 5. řady prozatím nejsou žádné informace. Nechejme se překvapit..14.4.2012 Pokračuje dabing seriálu Star Trek: Deep Space 9

Po loňském dabingu 2. řady seriálu (a následném nikým nekorekturovaném dabingu 3. řady) pokračuje dabing tohoto skvělého a dlouhá léta opomíjeného seriálu 4. řadou, a to v následujícím obsazení:

Produkce
překlad
Martin Andryzek
Petr Finkous
úprava dialogů
David Bursa
Ivana Slámová
Lea Suchánková
odborná spolupráce
David Bursa
režie
Ivan Holeček

Herecké obsazení
Benjamin Sisko
Libor Hruška
Kira Nerys
Apolena Veldová
Worf
Jiří Schwarz
Julian Bashir
Michal Holán
Miles O'Brien
Pavel Šrom
Odo
Marcel Vašinka
Quark
Tomáš Juřička

Ruku v ruce s novým dabingem se také rozrůstá tento slovník, a to nejen o nové pojmy, ale také o oficiální české názvy epizod. Aktuálně je překladatelům a všem příznivcům Star Treku k dispozici 3225 pojmů a slovních spojení.20.10.2010 Masivní aktualizace databáze

Dnešním dnem se databáze skokově rozšiřuje o více než 15% na vskutku Star Trekové číslo 2047 pojmů!

Během uplynulých několika let docházelo pouze k menším aktualizacím slovníku, ať už to bylo doplňování některých pojmů na vyžádání, nebo doplňování vysvětlivek k překladu v některých konkrétních případech. Nyní však, spolu s vysíláním seriálu Nová generace na Prima Cool, přichází první balík zpracovaných pojmů poprvé překládaných do televizního dabingu v roce 1994. Tehdy neexistovala žádná česká Star Trek terminologie, téměř neexistovala fanouškovská základna (minimálně ne v dnešních rozměrech), nebyl dostupný Internet coby médium pro snadné získávání informací o překládaných pojmech.

Co je tedy přesně nového? Především kompletně zpracovaná 1. sezóna Nové generace, tedy veškeré použité pojmy i popisy k epizodám (které jsou převzaté ze serveru Trek Dnes). Zároveň bylo zaktualizováno množství epizod seriálu Enterprise, které se terminologicky často odkazují na některé pojmy právě z Nové generace.

Současně prošel slovník také nutnou údržbou, a to terminologickou i technickou. Bylo odstraněno několik existujících duplicit, drobé překlepy a sjednocena terminologie vysvětlivek k překladům tak, aby bylo možné lépe interně databázově zpracovávat některé druhy záznamů. Jsou například některé okruhy pojmů, kterých jsou desítky a přitom se řadí k jediné problematice, která by si zasloužila možná i vlastní přílohu. Aby to bylo v budoucnu možné, musela údržba proběhnout. Má však téměř hmatatelné projevy již nyní. Díky ní se ukázaly některé nedokumentované souvislosti Star Trek terminologie, které již nyní pomáhají při překladu zcela nových pojmů.

Zároveň tento web technicky stárne a je čím dál obtížnější udržet jej po devíti letech existence i nadále v provozu. Nezbývá než doufat, že bude sloužit svému účelu, tedy lepšímu prožitku příznivců Star Treku, ještě velmi dlouho.

Na závěr pro pobavení několik překladových perliček zachycených z televizního dabingu 1. sezóny Nové generace:
The ship is almost clear (of the dock). = Loď je odbavená.
I'll be in my ready room. = Budu na žurnálu.
Arm torpedoes! = Torpéda ven!
On the far side of this star system. = Na opačné straně této galaxie.
Anchilles fever = obáváná horečka
Constellation-class starship = loď staré konstrukce
Warning. Input overload... Magnification deactivated. = Vstupní jednotka zablokována... Vstup odblokován.
emergency override = nouzový výjezd
Merculite rockets = velmi staré rakety26.1.2007 Star Trek? Bohužel zábava již jen pro hrstku lidí

Za poslední rok se Star Trek na našich televizních obrazovkách objevil jen dvakrát, v časech zcela mimo zájem širšího spektra diváků a mimo zájem televizních stanic, jež tyto filmy vysílaly. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že Star Trek je dnes naprosto okrajovou záležitostí, o kterou již není zájem, a která ani nemůže soupeřit s dnešními trendy zábavy. Jeho fanoušci, podporováni kusými údaji o televizní sledovanosti, bohužel žijí ve stále hlubším sebeklamu, jak velký je o tyto seriály zájem. Skutečnost je bohužel jiná.

Když 1. července 2006 vysílala TV Nova film "Star Trek: Vzpoura", vypadalo to jako rozumné spotřebování vysílacích práv, zbyvších po vysílání v roce 2004, a zároveň zajímavý pokus nalézt tu správnou skupinu diváků po tehdejším poměrně špatném výsledku (viz aktualizace 11. 11. 2004 na těchto stránkách). Film byl vysílán v sobotu mezi 14:20 a 16:10 s výsledkem sledovanosti 3,9%. Dobrý výsledek, dalo by se říci. Kdyby ovšem týden předtím nebyla sledovanost ve stejný čas 4,3% a týden poté 4,1%. V prvním případě jde o výsledek Mayovky "Pyramida boha slunce", v druhém o dětský film "Poklad Bílých sokolů", což jsou filmy poněkud jiné kategorie, než hollywoodský film, jakým je Vzpoura. Dá se tak říci pouze tolik, že ani v čase pro dětské publikum Star Trek nijak nenadchl.

Druhou ukázkou životaschopnosti Star Treku v dnešním světě stále nových reality show a zábavních seriálových trháků jako jsou "Ztraceni" nebo "24 hodin", bylo relativně nedávné vysílání "Star Trek: Vzpoury" v sobotním nočním čase mezi 0:15 a 2:00. Tehdy dosáhl film výsledku sledovanosti 1,4%. V zásadě nicneříkající výsledek, pokud jej však nedáme do kontextu se sledovanostmi nočních repríz seriálových Star Treků před pouhými pár lety. Tehdy šlo o páteční večer v časech mezi 1. a 2 hodinou ranní, a sledovanost zcela běžně překračovala 2%, někdy i přes 2,5% (jednalo se vysílání 6. a 7. řady seriálu "Star Trek: Nová generace"). Je tedy tento pokles celkovým poklesem zájmu o Star Trek?

Především je nutné začít uvažovat realisticky. Pro televizní stanici je vyloženě zajímavým a úspěšným film se sledovaností 15% a více. Pokud nějaký film takových met dosáhne, je to ukázka toho, co publikum preferuje. To je aktuálně případ už jmenovaného seriálu "Ztraceni" nebo dále "Velmi křehké vztahy", "Kriminálka Miami/Las Vegas" nebo z filmů minulého týdne "Postřižiny", "Princezna ze mlejna" či "Medailón". Filmové reprízy vysílané v nočních a ranních hodinách se sledovaností, jakou předvedla "Vzpoura", slouží jen k výplni vysílání. Čím větší část z 24 hodin během dne totiž TV stanice vysílá, tím více může během dne odvysílat reklamy. Především v prime time, kde je cena za reklamní spot nejvyšší.

S postupným stárnutím všech Star Trek filmů a seriálů bude jejich sledovanost na televizních obrazovkách dále upadat. Lidé dnes žádají moderní témata natočená moderní filmovou technikou a okruh diváků Star Treku se tak bude stále zužovat. Star Trek nikdy nedosáhne na českých obrazovkách znatelnějšího úspěchu z jednoho prostého důvodu, a to fatálního rozdělení svého publika. První část diváků je totiž mezi mládeží, druhá mezi dospělými pracujícími dnes střední generace. Tyto dvě skupiny preferují zcela odlišné vysílací časy a není nejmenší šance, že by se mohly sejít v takovém čase, kdy by to nevadilo ostatním divákům (např. vysílání "Vzpoury" 3.11.2004 sice jistě přitáhlo obě tyto skupiny, ale utrpěla sledovanost celkově vlivem odlivu širokých mas diváků jinak běžných pro tento čas).

Je proto nereálné žádat po televizních stanicích stále další vysílání Star Treku ve filmové i seriálové podobě, když sledovanost již několik let trvale klesá a ani nasazení filmů do nejrůznějších časů nepřineslo dobré výsledky. Spíše dále zhoršilo celkový obraz popularity (a bohužel také rentability vysílání) Star Treku u nás.

Téma Star Treku ve filmech a seriálech by mělo být definitivně zakonzervováno, aby stále horší a horší pokusy těžit ze staré slávy nadále nesrážely historickou hodnotu tohoto fenoménu v povědomí jeho fanoušků i běžných lidí.2.3.2006 Anketa a drobné novinky

Počínaje dnešním dnem se na WARP.cz začnou průběžně objevovat jednoduché ankety na překladová a dabingová témata z oblasti minulých i budoucích překladů Star Treku.

V průběhu prosince 2005 a ledna 2006 došlo mimo doplnění všech zbývajících pojmů z 2. sezóny Enterprise rovněž k některým dílčím úpravám a doplnění o individuální pojmy podle vašeho zájmu. Mimo toho došlo také k drobné úpravě kódu, aby se stránky staly přátelštější vůči širšímu spektru internetových prohlížečů.24.10.2005 Názvy epizod Enterprise a pojmy na přání

Jak už nadpis napovídá, nově jsou přidány oficiální české názvy první poloviny 2. řady seriálu Enterprise. U všech jsou zároveň k dispozici kromě názvů dílů i překlady pojmů vyskytujících se v dané epizodě.

Rovněž byly do databáze začleněny některé pojmy, o jejichž přidání projevili uživatelé webu WARP.cz zájem. Pokud jste svůj pojem vložili do formuláře, přesto jste ho teď ve slovníku nenašli a stále o jeho přeložení máte zájem, ozvěte se e-mailem.20.10.2005 Pojmy z Deep Space 9 a Enterprise

znak 3. Cardassijské legiePo delší době bez detailního rozboru některého ze zapeklitějších pojmů (a také po delší době od upozornění na aktualizace, ačkoliv k těm dochází průběžně) se opět objevuje něco nového. K dispozici je analýza a kompletní zpracování vojenských jednotek Cardassijské unie, jak se objevují v seriálu Deep Space 9. Navíc jsou nově k dispozici některé pojmy frekventované především v druhé půli tohoto seriálu.

Kromě toho se jako již tradičně poslední dobou rozšířila databáze o pojmy z 2. sezóny Enterprise, brzy k nim přibudou i názvy epizod.10.8.2005 Enterprise na AXN pokračuje

Již od září se na kabelovém kanálu AXN objeví druhá sezóna seriálu Star Trek: Enterprise s českým dabingem. K rozhodnutí došlo z pohledu výrobních termínů poměrně velmi pozdě a tak je času na práci jen velmi málo.

Důležité však je, že druhá sezóna Enterprise by rozhodně nemusela být na AXN tou poslední a již nyní se o dalších sezónách uvažuje. Doufejme tedy, že sledovanost bude dobrá. Držte nám při výrobě dabingu palce!22.6.2005 První sezóna Enterprise kompletní

Počínaje dnešním dnem je k dispozici přesně 200 nových pojmů ke všem dílům první sezóny Enterprise. Na WARP.cz jsou nejen ty uvedené na Startrek.com, ale i mnohé další potřebné jak pro překládání, tak i zajímavé pro běžné diváky. V souvislosti s Enterprise přibyla i některá nová a někdy obzvláště zapeklitá slovní spojení.

Nyní zbývá už jen všechny díly první sezóny Enterprise dodabovat a vyčkat na jejich uvedení na kabelovém kanálu AXN. V oblasti dalšího vysílání Star Treku není prozatím nic nového, ale na obzoru se rýsují jisté pohyby. Na jejich konkretizaci je zatím příliš brzy, proto vyčkejte a průběžně sledujte tyto stránky.27.4.2005 Enterprise a Vzpoura

Ba'ku planetDnešního dne byla dokončena produkční příprava dabingu další části první sezóny Enterprise pro vysílání na AXN. K dispozici jsou tedy jak oficiální české názvy dílů 13-19, tak i všechny pojmy pro tyto díly relevantní.

Rovněž se na WARP.cz objevují všechny pojmy z filmu Star Trek: Insurrection, některé z nich i s rozsáhlými popisy.16.3.2005 Na WARPu se objevuje Enterprise

DenobulanPo poměrně dlouhé době, kdy si WARP.cz "nevšímal" seriálu Enterprise je zjednána náprava, a to rovnou ve velkém. Co se tedy objevuje?

 • výpis všech epizod seriálu
 • oficiální české názvy epizod tam, kde jsou známy (tradiční unikát WARP.cz)
 • přes sto pojmů k první desítce dílů
 • nová slovní spojení používaná v seriálu Enterprise
 • Aby toho nebylo málo, byl dopodrobna zpracován pojem "Section 31" s poměrně velice překvapivými důsledky na jeho správný český překlad. A jen zpracovávání tohoto pojmu a analyzování pramenů trvalo zhruba dvě hodiny!  28.1.2005 Na Star Trek se mohou těšit diváci kabelových televizí

  logo AXNEnterpriseJe to již přes rok od okamžiku, kdy z českých televizních obrazovek zmizel premiérový dabovaný Star Trek a zůstal jen na videokazetách a DVD. Od té doby se jeho fanoušci hojně snaží svými dopisy pomoci jeho vysílání, ať už na jakékoliv stanici.

  Situace se vyvinula poměrně nečekaně. Televizní Kanál AXN uvede první sezónu seriálu Enterprise! Ten patří do skupiny Sony Pictures Entertainment a v Česku jej naleznete mimo jiné v kabelové síti Karneval. Dnešním dnem došlo rovněž k dohodě na spolupráci mezi vedením produkce a mnou s cílem dosažení co možná nejlepší kvality dabingu, aby mohl být v případě zakoupení seriálu některou vzduchem šířenou televizí přejat v nezměněné podobě. Nyní k podrobnostem o výrobě a obsazení českého znění.

  Produkce
  překlad
  Petr Finkous
  Blanka Vojířová
  odborná spolupráce
  David Bursa
  úprava a režie
  Martin Kolár

  Herecké obsazení
  Jonathan Archer
  Jiří Dvořák
  Charles "Trip" Tucker
  Filip Jančík
  T'Pol
  Lucie Svobodová
  Malcolm Reed
  Filip Švarc
  Travis Mayweather
  Pavel Vondra
  Hoshi Sato
  Jitka Moučková
  doktor Phlox
  Jiří Prager

  A jak že vypadá situace se Star Trekem v České televizi, jeho dlouholeté mecce? Předně je třeba říci, že ještě nějaký čas Star Trek na ČT nebude. Její současná finanční situace je nedobrá. Bystřejší diváci již jistě zachytili, že se uvádí větší množství repríz a že celková kvalita i zahraničních filmů klesá, již nejsou uváděny velkofilmy, ale jen méně nákladná produkce. To vše za cenu vytvoření vyrovnaných rozpočtů (pro ty, kteří se o problematiku chodu a financování ČT více zajímají). Množství peněz na nákup nových zahraničních pořadů je natolik okleštěno, že vystačuje prakticky jen na zajištění hlavního vysílacího času a jinak se čerpá z dříve vytvořených rezerv, jelikož každá televize nakupuje s až několikaletým předstihem.

  Ačkoliv se nedostává peněz, přesto došlo k pokrokům v oblasti Star Treku. Podařilo se uvolnit práva na nákup seriálu Deep Space 9 a zároveň dohodnout, že v případě nákupu Českou televizí upustí dodavatel od podmínky vlastního dabingu v brněnských studiích a seriál se bude dabovat přímo v České televizi. Pokud se tedy finanční situace ČT zlepší, což je prakticky dáno podmínkou již několikrát odloženého schválení navýšení koncesionářského poplatku Poslanecku sněmovnou, je cesta potenciálně otevřená. Doufejme tedy, že se blýská na dobré časy...  11.11.2004 Star Trek v Prime time? Zklamání.

  TV sledovanost Star Trek: Vzpoura 3.11.2004Ačkoliv některé internetové servery (např. novinky.cz) zveřejnily poněkud módně a bez jakékoliv reálné vypovídací hodnoty absolutní počty diváků sledujících vysílání filmu Star Trek: Vzpoura ve středu 3.11.2004, přináší i www.WARP.cz komentář k průběhu sledovanosti, ovšem poněkud detailnější. Čím vlastně byl zmíněný den tolik významný? Jednalo se o vysílání Star Trek filmu v hlavním večerním vysílacím čase po mnoha letech a nemálo příznivců do něj vkládalo naděje, že by příznivá čísla mohla pomoci v dalším vysílání Star Treku na českých televizních obrazovkách.

  Nejprve si přibližme, co byla středa 3.11.2004 za den. Středa je pro Star Trek nebo obecně pořady mimo mainstream v aktuálním vysílacím schématu celoplošných televizí teoreticky dnem zaslíbeným. ČT1 a Prima drží pevné schéma epizodních pořadů s jen málo kolísavou sledovaností, Nova středeční večer zasvěcuje zahraničním filmům průměrné kvality, ČT2 kombinuje fotbalové zápasy s klubovými filmy. Průměrná denní sledovanost ČT1 je z celého týdne přibližně na svém středu, Prima má po sobotě (kdy celkem moudře rezignuje na souboj ČT1 a Novy o majoritního konzumního diváka odchovaného šarádami) nejhorší sledovanost v týdnu, sledovanost Novy striktně závisí na kvalitě filmu a sledovanost ČT2 je téměř zanedbatelná

  Pokud jsem 4.10. věřil ve výsledek 10,5%, nadhodnotil jsem. V absolutních poměrech k celkové populaci byla v kategorii dospělí (všichni nad 15 let) sledovanost dle následující tabulky:

  Nova
  20:00:44Natočto!21,1%
  20:44:41Star Trek: Vzpoura9,5%
  ČT1
  20:01:25Banánové rybičky12,1%
  20:35:40Přátelé11,5%
  21:03:52Vypadáš skvěle9,9%
  21:26:23Prima sezóna6,2%
  ČT2
  20:00:16Ironman 20043,5%
  20:25:01Sparta vs. Manchester8,5%
  Prima
  20:01:37Smrtící hrozba8,2%
  21:02:33Proti srsti7,5%
  21:45:21Dementi6,0%

  Přesný průběh sledovanosti v čase je zachycen na tomto grafu.
  (pozn. pro snazší orientaci je trvání filmu Star Trek: Vzpoura zvýrazněno bílým pozadím proti jinak celkově šedému pozadí; tři krátkodobé propady modré čáry jsou reklamní bloky)

  Co ale všechna tato čísla znamenají? Zklamání, v případě Novy obrovské zklamání a finanční ztrátu. Už jen průměrná sledovanost Novy za celý den je 15,0%, průměr večerní sledovanosti se pohybuje zhruba na úrovni 22% (v porovnání s 9,5% Vzpoury)!! Fakticky se tedy v tento den dívala méně než polovina průměrného počtu diváků TV Nova. Vinu nelze svádět na fotbalový zápas paralelně vysílaný na ČT2. Ten sice byl nejsledovanějším pořadem ČT2 v daném týdnu, ale tím jeho primáty končí. Nikdo soudný od něj závratná čísla nečekal, nějaký extrémní úbytek mužů-diváků v jeho prospěch se nekonal. Na fotbal se jich dívalo 13,1%, žen pak 6,1%, celkově už řečených 8,5%.

  Z grafu sledovanosti je poměrně dobře vidět celkový trend. Nejprve kolem 21% lidí sledovalo "Natočto!". V okamžik reklamního bloku část z nich přepla na "Banánové rybičky". Ty ovšem vzápětí skončily, a tak následoval opět přeliv na Novu. Po skončení "Natočto!" jednoduše většina lidí vypnula televizi. Ačkoliv ve stejný okamžik postupně roste sledovanost ČT2, není to pouze vlivem skončení "Banánových rybiček" a "Natočto!". Z ČT1 a Novy se přirozeně rekrutovali diváci fotbalu, ale jen v řádu několika málo procent. Obdobně ani konec "Přátel" těsně před 21. hodinou neznamenal zásadní přírustek diváků. V celkovém pohledu měl jejich počet u Vzpoury během vysílání trvalý sestupný trend, a to je bohužel špatné znamení. Jedna věc je absolutní počet diváků, který se počítá z průměru vývoje sledovanosti v čase, něco jiného je však číslo, kolik diváků se diválo na začátku a kolik na konci. Divácky zajímavé tituly mají sledovanost velice stabilní. Průběh sledovanosti Vzpoury však svědčí o tom, že nemalá část lidí ji sledovala jednoduše proto, že jsou zvyklí mít večer zapnutou televizi. Nikde ale nebylo nic pořádného, tak různě oscilovali mezi všemi čtyřmi celoplošnými kanály.

  Proč tedy neúspěch? Většina lidí, ač lákána upoutávkami, prostě televizi nesledovala. Nebylo nic, co by je oslovilo. Ač se to neškolenému pozorovateli nemusí zdát, obzvlášť pokud dlouhodobě nesleduje divácké chování, Star Trek ne nenalákal, ale doslova odradil, propadl. Několikaleté vysílání Star Treku v odpoledních a pozdních nočních časech nedávalo šanci odhadnout celkový potenciál, který se ovšem touto příležitostí ukázal bohužel jako nedostatečný pro vysílání v prime time. Jediná šance na jeho vysílání je na kanálech ČT, kde je akceptována skutečnost, že jde o pořad pro menšiny. Tam má šanci v časech se sledovaností kolem 2-4%, jinde zřejmě ne. Přesto však Nově dík, že Star Trek nasadila do takového času, byť se to s ohledem na výsledky již nebude opakovat.  23.10.2004 Další pojmy na přání

  Dnes byla přidána další várka vyžádaných věcí, většinou pojmů z oblasti popisu lodních systémů, a také pár elementárních pojmů z Deep Space 9. Snad vám budou k užitku.  7.10.2004 Pojmy na přání

  Wolf 359Dnes přibyly v databázi některé pojmy, o které jste si psali skrze zadávací formulář. U některých již existujících se objevily popisy, v dalších případech přibyly samotné nové pojmy s jejich správnými překlady.

  Některé pojmy však do databáze záměrně přidány nebyly, neboť se jednalo buď o příliš obecné záležitosti (a toto není obecný anglicko-český slovník), nebo o poněkud nepřesné výrazy, které se v oficiální terminologii nevyskytují, a patrně si je vymyslel nějaký fanoušek. Pokud tedy nenajdete pojem, o který jste si psali pomocí formuláře, napište e-mail a určitě vám poradím.  4.10.2004 Předběžný odhad sledovanosti televizní premiéry Star Trek: Vzpoura

  Star Trek: VzpouraJak již informovaly zpravodajské servery, měla by TV Nova letos 3. listopadu ve 20:40 odvysílat devátý Star Trek film, Vzpoura. Pojďme se podívat se na programové schéma všech celoplošných stanic a pokusit se odhadnout, jaké šance film má, jaké sledovanosti by mohl dosáhnout a jaké by to mohlo mít případné důsledky.

  Umístění na 3. listopadu rozhodně nebylo náhodné. TV Nova má, stejně jako každá televize, programový plán se sloty pro jednotlivé druhy titulů, a využívá je podle "síly" svého pořadu. Nasazování pořadů se u komerční televize řídí tržním úspěchem. To je kupříkladu i důvod přesunu seriálu "24 hodin", protože v pondělí je přibližně v poměru 3:1 doslova masakrován seriálem "Náměstíčko" na ČT1. Rovněž je důležité zmínit, že o den předtím, tedy na 2. listopadu, nasadila ČT pokračování seriálu Hornblower, který čerpá z obdobné divácké skupiny, jako Star Trek.

  Ve středu (a tak tomu dle plánů má být i 3. listopadu) ČT1 uvádí v primetime nejprve "Banánové rybičky", následně seriál "Přátelé", show "Vypadáš skvěle" a nakonec blíže neurčený seriál (aktuálně "Černí andělé", který ale 3. listopadu již nebude vysílán). "Přátelé", jejichž začátek se více méně kreje se začátkem Vzpoury, mají dlouhodobě absolutní sledovanost (rating) kolem 7-8%. "Vypadáš skvěle" se pohybuje mezi 8-11%, nicméně s ohledem na nedávný začátek vysílání tohoto formátu se situace může ještě značně vyvíjet. Konečně seriál vysílaný na ČT1 od 21:30 má obecně absolutní sledovanost kolem 6%. Do toho všeho vysílá Prima své "Proti srsti" s absolutní sledovaností rovněž kolem 6%.

  A jak si tedy povede Vzpoura? Šance má více než dobré, protože jak jsem popsal výše, fakticky proti sobě nemá konkurenci, a teoreticky by souboj ve sledovanosti měla vyhrát. Otázka je o kolik. Sledovanost středečních filmů na Nově se obecně pohybuje v rozmezí 10-16%. Potenciální úspěch závisí na dvou faktorech. Prvním faktorem je, nakolik dobrou se Nově podaří vytvořit upoutávku, která je pro sledovanost středečních filmů určující. Druhým faktorem je pak tradiční otázka, jakou část populace téma sci-fi či přímo magické slovo "Star Trek" vyděsí natolik, že film nebudou sledovat již z principu.

  Sledovanost pod 10% abs. by znamenala propadák a jakémukoliv dalšímu možnému vysílání Star Treku na některé z televizí by to jenom ubralo. Hodnota kolem 12% by znamenala na Star Trek solidní výsledek, nicméně z pohledu budoucnosti relativně neutrální. Za vyložený úspěch by bylo možné považovat absolutní sledovanost nad 15%, ať už by to bylo z důvodu dobré upoutávky, nebo proto, že film opravdu zaujal. Dobře by to ukázalo potenciál moderních Star Trek seriálů v pozdějších vysílacích časech.

  Osobně jsem spíše pesimista, byť latentně doufající v zázrak, a tak je můj soukromý tip 10,5%. Pokud se chcete podělit o názor, napište...  1.8.2004 Autodestrukční sekvence

  Autodestruct sequenceByl přidán detailní popis systému autodestrukční sekvence lodí hvězdné flotily obsahující veškeré dostupné a pouze oficiální informace, tedy žádnou fanouškovskou fikci. S ním se objevilo i několik souvisejících pojmů, povětšinou opět souvisejících s pohonnými systémy, jelikož jak se můžete dočíst v popisu autodestrukční sekvence, velice úzce souvisí s warp pohonem.  30.7.2004 Vstřikovače a nový formulář

  Gravett IslandDatabáze pojmů se obohatila tentokráte o všechny možné vstřikovače i s vysvětlivkami jejich leckdy ne zcela jasného používání ve Star Treku. K tomu přibyly především také velice zajímavé popisné texty některých již existujících pojmů z oblasti pohonných systémů.

  Pro všechny návštěvníky pak přibyl formulář, do kterého můžete zadávat pojmy, které jste na webu hledali a nenalezli. Ty pak budou postupně přibývat v databázi, aby byla co možná nejkompletnější a pro příznivce Star Treku nejužitečnější.  12.6.2004 Nová slovní spojení

  Dnes přibylo kolem 20ti nových a poměrně užitečných slovních spojení, mimo jiné i přesné citace proslovů Kirka a Picarda ze znělek Původní série a Nové generace.  8.6.2004 Velký update!

  Ačkoliv se velkou dobu na stránkách opticky nic neměnilo, na Star Trek jsem nezanevřel, ani nevzdal usilí o správný překlad. Dá se říci, že situace je přesně opačná.

  Nových pojmů začalo být jenoduše tolik, že přestalo být v silách normálně vytíženého člověka je jednotlivě přidávat do databáze se všemi propojovacími funkcemi, které jsou v tomto slovníku k dispozici. Nakonec přišlo na řadu hromadné zpracování a díky němu už by plnění novými daty mělo být bez problémů a v součinnosti (respektive rozumným předstihem) s televizním vysíláním Star Treku.

  Dnešním dnem přibylo nějakých 600 nových pojmů, převážně z filmů a epizod Původní série, a elektronický slovník tak obsahuje téměř 1400 termínů a slovních spojení počínaje ablativním pancéřováním a konče životem na bázi křemíku. U některých pojmů se vám možná bude zdát jejich výskyt ve slovníku zbytečný, někdy je pojem opravdu uveden jen pro pořádek, jak byl v českém dabingu Star Treku přesně použit a záznam oceníte především pokud budete sledovat pojmy k dané epizodě (pro případ, že byste si ji třeba chtěli přeložit sami).

  Vzhledem k aktuálně čistě strojovému zpracování se může místy ve slovníku vyskytnout chyba, případně můj privátní a dost možná pro zarytého příznivce Star Treku nejapný komentář. Některé možná pobaví, pro některé možná bude zajímavým doplněním znalostí. kdyby někoho nějaká poznámka urazila nebo odhalil chybku, budu jen rád, pokud se ozve.  28.7.2003 Další Star Trek seriály na DVD

  Jak mnozí z vás vědí, v evropském regionu vyšel na DVD nosičích již kompletní seriál The Next Generation a aktuálně se postupně objevují na trhu seriálové řady Deep Space 9.

  V příštím roce by se u nás měyl objevit hned dva seriály! Tím prvním bude Voyager, jehož první sezóna by měla být k dispozici kolem 17.2.2004 a další sezóny budou k dispozici přibližně každé dva měsíce.

  Druhým seriálem by pak měla být The Original Series s uvedením první sezóny na trh zhruba 1.9.2004. Zbylé sezóny by měly být k dispozici do konce roku 2004.

  Ať tak či onak, s českou podporou pro oba seriály se spíše nepočítá, jelikož výroba titulků či použití televizního dabingu by stálo více, než kolik je výdělek z prodeje Star Trek DVD titulů u nás.  9.6.2003 Upřesnění vysílání Star Treku do budoucna

  Film Star Trek: První kontakt bude pravděpodobně uveden v úterý 12. srpna ve 20:00 na ČT1.

  Co se týče délky přerušení vysílání Star Treku, bude minimálně v délce trvání několika měsíců. Pokud se během léta podaří úspěšně dokončit jednání o nákupu vysílacích práv, mohl by Star Trek na obrazovkách České televize ve své seriálové podobě pokračovat od 27. února 2004. Téměř určitě ne dříve.

  Další novinky se v průběhu doby objeví na těchto stránkách.  4.6.2003 Vysílání Star Treku na ČT po konci Původní série

  Poslední týdny se dle očekávání množí dotazy na to, co bude Česká televize vysílat po skončení vysílání Původní série Star Treku. Její vysílání bohužel naprosto zásadním způsobem nesplnilo ty předpoklady, které prezentovali coby argument pro odvysílání někteří příznivci tohoto seriálu z řad české trekistické obce, a percentuální sledovanost proti konci Voyageru resp. začátku Původní série poměrně výrazným způsobem poklesla.

  I přesto se Česká televize rozhodla pokračovat ve vysílání Star Treku pro jeho české fanoušky, jakkoliv je jich malé množství. Bohužel se však nepodařilo dosáhnout dohody o nákupu dalších dílů jakéhokoliv Star Trek seriálu za takových podmínek, které by mohla Česká televize akceptovat. Vzhledem k datu vysílání posledního dílu Původní série a všem zákonitostem výroby českého znění (na dabingu lze začít pracovat, tj. zadat ho překladatelům, nejříve po dodání materiálu, který však televize obdrží až po řádném podpisu smlouvy, přes léto se nedabuje, je třeba jistý čas na výrobu atd...) proto není možné, aby se kontinuálně po konci vysílání Původní série navázalo jiným Star Trek seriálem.

  Jak dlouho žádný Star Trek nebude vysílán, zatím není jasné. Česká televize počítá s nočním reprízováním Původní série, ale rozhodně nikoliv záhy po ukončení jejího premiérového vysílání. Doba mezi Původní sérií a jakýmkoliv dalším Star Trek seriálem může být měsíc, ale patrně bude podstatně delší. Nic také nevylučuje možnost, že se Star Trek v podobě seriálu na obrazovky České televize jen tak nevrátí, pokud nadále nebude možné dosáhnout akceptovatelné dohody s majitelem vysílacích práv.

  Bonbónkem pro všechny příznivce Star Treku však bude kolem 8. září (narozeniny Star Treku) tohoto roku vysílání osmého filmu Star Trek: První kontakt. Film bude vysílán v přepisu 4:3, s novým dabingem a velmi pravděpodobně v hlavním vysílacím času. V tomto novém dabingu budou zachováni všichni dabéři standardní posádky TNG, dabéři vedlejších hostujících postav (Barclay, Ogawa a především Holodoctor!). Výroba českého znění byla ohromně náročná nejen z důvodu velkého počtu dabérů, které bylo třeba sehnat, ale i z dalších důvodů. Například Kamila Špráchalová (Troi) dabovala svou postavu jen několik dní před porodem svého syna, Martin Kolár (Worf) byl několik dní po úrazu pohybového ústrojí a otřesu mozku atd. V tento okamžik stále ještě není nový dabing dokončen, avšak je na co se těšit!

  Ještě o něco dříve, 7. července, vyjde v České republice na VHS a DVD desátý film Star Trek: Nemesis. Na DVD bude k dispozici jednak český dabing v Dolby Digital 5.1, zároveň by měly být i české titulky. Mimo dabérek Beverly Crusherové a Kathryn Janewayové (obě naštěstí jen minimum replik) se podařilo zachovat všechny známé hlasy.

  Ohledne dalšího vysílání nemá velkého smyslu začít bombardovat Českou televizi dotazy či protesty, neboť zde uvedené informace jsou plnohodnotným popisem současného stavu a není známo více. Veškeré další oficiální novinky ve vysílání se dozvíte na těchto stránkách (a pouze na nich - tzv. "zaručené" informace o vysílání se objevují různě po Internetu prakticky trvale).  10.12.2002 Reprízy Star Treku na ČT

  Vzhledem k četným dotazům na reprízování dílů Star Treku informuji, že po dovysílání reprízy 7. řady Voyageru bude reprízování Star Treku přerušeno.

  Česká televize vlastní i vysílací práva na reprízování celé Původní série Star Treku, ta však budou využita s nejvyšší pravděpodobností až po kompletním premiérovém odvysílání celého seriálu, k tomu dojde pravděpodobně počátkem října příštího roku.  16.8.2002 Dnešní vysílání Star Treku

  Vážení diváci, jak mě právě telefonicky ujistila režie kanálu ČT1, dnes NEBUDE Star Trek z důvodu mimořádné povodňové situace (povodňové studio do 19:00, pak Události cca 30 minut, dále studio do cca 0:15, každou hodinu mimořádné zpravodajství, v sobotu studio do 12:00, dál zatím není rozhodnuto, rozhoduje se to v těchto okamžicích). O dnešní díl ale nepřijdete, bude posunut na příští týden a následně se posune celé schéma, žádný díl Star Treku však nebude vynechán.

  Rovněž se musím omluvit za nedostatek aktualizací zde na serveru, materiálu k přidání je velmi mnoho, ale jelikož mým denním chlebem je mj. provozování vysílání ČT na internetu na www.ct1.cz, nestíhám dělat další činnost.

  Doufejme, že škody z povodní budou co možná nejmenší a vše se co nejdříve vrátí do normálních kolejí. Zmařené životy však již nahradit nejde. :(

  Aktuální update vysílání ČT1 z 17:35:
  V sobotu od 6:00 do 12:00 bude Studio Povodně 2002, od 12:00 bude plánovaný program přerušovaný každou celou hodinu Mimořádnými zprávami o stopáži 10 minut. Události budou v 19:15 o délce 28'30", dále Mimořádné zprávy v 20:45, 22:50 a v neděli v 0:30, 7:30, 10:00, 12:00, 14:55, 18:00, 19:15 (Události, délka 25 min.) a 22:45, tyto vstupy mimo Událostí budou o délce 5 minut.  28.7.2002 Dabing seriálu Enterprise

  Mnozí z vás již jistě zaznamenali, že se připravuje uvedení seriálu Enterprise na videokazetách. Úvodní dvoudíl s názvem Broken Bow by měl vyjít 12.8. a o uvedení dalších dílů se následně rozhodne podle zájmu diváků.

  Seriál bude opatřen českým dabingem, o dabérech jednotlivých postav ještě nebylo rozhodnuto, ale samozřejmě díky existující spolupráci s režisérem a studiem nedojde k prolínání dabérů hlavních postav mezi jednotlivými Star Trek seriály či podobným neduhům.

  K překladu jsem si vybral Petra Finkouse, který již překladal Star Trek filmy pro novou distribuci na videokazetách, úpravu dialogů dělám sám, režie by se měl zhostit Martin Kolár. Všechny komentáře a zajímavé podněty jsou vítány.  4.4.2002 Prvni sezóna ST:TNG na DVD je na trhu

  Dnes dorazily všechny objednané disky a proto se můžete nejpozději od pondělka těšit na zahájení distribuce a rozeslání vám všem, kteří jste objednali. Balení vypadá prostě dokonale, ještě lépe, než na obrázcích na internetu.

  Přeji vám co nejvíce radosti a zábavy při sledování a všechny zájemce již teď upozorňuji, že další sezóna u nás bude k dispozici koncem května.  1.4.2002 Nový dabing prvních pěti Star Trek filmů

  Po delší době bez aktualizace je tu opět jedna ne úplně nezajímavá informace. Ona přestávka v updatování byla zapříčiněna mým přílišným pracovním zatížením mimo jiné působeným prací na dabingu momentálně vysílané původní série Star Treku, ale také z nemalé části prací na dabingu prvních pěti Star Trek filmů. Na nich se organizačně začalo pracovat již v lednu a poslední dva týdny v březnu probíhal dabing.

  Mnoho lidí vždy žehralo na dosti žalostnou úroveň dabingu prakticky všech Star Trek filmů, jelikož bohužel vznikaly v dobách řekněme jisté terminologické neustálenosti nebo spíše chaosu (kryty místo štítů a podobné libůstky). Nyní je fanouškům fenoménu Star Trek dáván k dispozici nový dabing více než poloviny všech ST filmů založený na dnešních (podotýkám že velmi draze zaplacených) znalostech.

  Režijně se celého cyklu zhostil pan Martin Kolár, fanouškům jinak dobře známý jako český představitel postavy nadporučíka Worfa z posádky Nové generace. Herecké obsazení, vybírané s maximální návazností na současný dabing původní série, je následující:

  James T. Kirk
  Ladislav Županič
  Spock
  Jiří Plachý
  Leonard McCoy
  Jiří Hromada
  Montgomery Scott
  Pavel Pípal
  Pavel Chekov
  Otakar Brousek ml.
  Uhura
  Helena Brabcová
  Hikaru Sulu
  Miroslav Saic

  Dabing nevznikal v České televizi, byly tedy zcela jiné podmínky - způsob a rychlost práce, ale také možnosti. Tím chci říci, že ne všechno mohlo a vždy může být dle mých představ, tzn. naprosto perfektní. Narážím tak například na českého představitele Scottyho, proti kterému mají nekteří lidé výhrady, změny proti mnou doporučenému obsazení jsem se bohužel dozvěděl až příliš pozdě. Říkám to jen proto, aby oněch notorických cca 10 reptalů, kteří si záminku ke kritizování vždy najdou, vědělo, že se nemusejí namáhat. Už jsem dost unaven svými stálými snahami něco pro fanoušky Star Treku dělat a slyšet za to jen věčnou kritiku.

  Nicméně, drtivá většina lidí bude určitě ráda, stejně jako já, že nyní mohou vidět a slyšet zmíněné Star Trek filmy tak, jak jsou dnes zvyklí na způsob mluvy i na většinu hlasů. Všech pět filmů bude postupně vycházet na videokazetách v intervalu jednoho měsíce, první z nich bude k dispozici koncem měsíce května a to jak pro videopůjčovny, tak pro koupi do vašich domácností. Příjemné zážitky při sledování.  25.1.2002 Nová generace na DVD je tu!!

  Pro všechny, kteří tak netrpělivě očekávají vydání první sezóny Nové generace na DVD je tu konečně dobrá zpráva. Od dnešního dne je tento titul v prodeji, respektive je možné jej předobjednat.

  Jak jsem již dříve informoval, cena jedné kompletní sezóny, kdy každá je na celkem sedmi discích, je 3990 Kč. Celý seriál Star Trek: The Next Generation vyjde do konce letošního roku, zpočátku bude interval mezi uváděním jednotlivých sezón dva měsíce, postupně se však zkrátí a poslední dvě řady vyjdou v průběhu jednoho měsíce. V dalších dvou letech přijdou na řadu zřejmě stejným tempem vydávání seriály Deep Space 9 a Voyager. Pro přesnost ještě uvádím předběžná data plánovaného uvedení všech sezón Nové generace v tomto roce.

  1. sezóna
  28. 3. 2002
  2. sezóna
  30. 5. 2002
  3. sezóna
  26. 7. 2002
  4. sezóna
  27. 9. 2002
  5. sezóna
  4. 11. 2002
  6. sezóna
  6. 12. 2002
  7. sezóna
  27. 12. 2002

  Nyní však ta nejdůležitější informace. Kde že lze Novou generaci předobjednat? Na stránkách Hollywood Classic Entertainment je připravený objednávkový formulář, nezapomeňte prosím na to, že se distribuce bude probíhat zřejmě jen předobjednáváním, pokud máte o titul zájem, objednejte si ho co nejdříve.

  Byl bych velmi vděčný autorům všech stránek, kdyby do konce března na svých stránkách umístili následující banner s výše uvedeným odkazem. Pokud totiž bude v České republice zájem, bude to dostatečným impulsem pro Paramount, aby se na dalších Star Trek DVD titulech mohla objevit česká jazyková podpora.

  Nová generace v předprodeji na DVD  15.1.2002 Nová generace na DVD bude v ČR!

  Jak jsem již dříve informoval, vyjde v březnu první sezóna Nové generace na DVD. Přesné datum vydání je 18. respektive 28. března, balení sezóny bude obsahovat sedm disků DVD-9, obraz bude ve formátu 4:3, zvuk Dolby Digital 5.1, k tomu anglické, německé, norské, švédské, francouzské, holandské, italské a španělské titulky. K tomu pár zajímavých bonusových materiálů včetně šestnáctistránkového barevného bookletu. Další sezóny budou vycházet vždy po dvou měsících. Přesný vzhled a obsah balení naleznete na stránkách DVD Base.

  rozevřené kufříkové balení jedné sezónyPodstatný je ale fakt, že se mi podařilo dohodnout se s českým distributorem produkce Paramount Pictures a Novou generaci na DVD bude možné v ČR koupit!! V horizontu několika málo dnů či týdnů se první sezóna objeví coby předobjednávka na vybraných českých internetových obchodech specializovaných na DVD. Cena každé sezóny bude více než příznivá, pokud Paramount ještě na poslední chvíli nezmění ceny, bude to pouze 3990,- Kč.

  Chtěl bych proto všechny vyzvat a požádat, aby pokud už objednali na zahraničních e-shopech, zrušili své objednávky a disky nakoupili od českého distributora. Nejen že to vyjde finančně o něco lépe, hlavně to ale pomůže dalšímu rozvoji v této oblasti, podpoří obchodní aktivity v oblasti Star Treku a ukáže, že nejsme tak bezvýznamná země. Díky tomu bychom mohli mít mnohem lepší podmínky, na DVD titulech by se mohla objevovat kvalitní česká podpora.

  Já nyní ruším svou objednávku u Amazonu a těším se na naše místní vydání. O obchodech přijímajících předobjednávky vás budu informovat.  7.1. Dabing a vysílání původní série Star Treku

  Začátkem nového roku nadešel okamžik, na který čekali příznivci Star Treku v naší zemi již mnoho let. Začala se dabovat původní série Star Treku, která dala vzniknout dnes celosvětovému fenoménu Star Trek, pěti televizním seriálům a desíti celovečerním filmům.

  Jelikož je to téma velmi obsáhlé a zároveň je to velký historický moment, zpracoval jsem všechny informace jako zvláštní přílohu.  5.1.2002 Reprízy Voyageru - chyba v programu

  Z důvodu množících se dotazů bych rád upozornil, že prvním reprízovanm dílem Voyageru bude, jak jsem již dříve (26.11.) uvedl, díl Equinox I a nikoliv Equinox II, jak je uvedeno v programových věstnících. Ve vydání televizních programů na příští týden by již mělo být vše v pořádku, platí tedy následující časy a pořady:

  ČT1: Neděle 6.1.2002 - 3:05 Star Trek: Voyager V (26/26): Equinox, Part I (Equinox, část I.)
  ČT1: Neděle 6.1.2002 - 5:00 Star Trek: Voyager V (26/26): Equinox, Part I (Equinox, část I.)

  ČT1: Neděle 13.1.2002 - 3:10 Star Trek: Voyager VI (1/26): Equinox, Part II (Equinox, část II.)
  ČT1: Neděle 13.1.2002 - 5:00 Star Trek: Voyager VI (1/26): Equinox, Part II (Equinox, část II.)

  Za případné vzniklé potíže a starosti se já i Česká televize omlouváme.  16.12.2001 Konec výroby Voyageru

  Voyager je hotov. Za těch čtrnáct měsíců výroby se událo mnoho. Čistě z hlediska terminologického by se dalo říct, že oproti Nové generaci dabované a vysílané předtím došlo jen k několika menším změnám. U Voyageru nešlo o technickou exaktnost jako u TNG, kde to byl deklarovaný autorský záměr, který bylo třeba dodržovat, proto jsem volil u posledních dvou sezón Voyageru cestu větší srozumitelnosti a menšího počtu odborných slov.

  Musím s lítostí přiznat, že kvalita se ne vždy vyvíjela úplně přesně dle mých představ a nároků, ale snažili jsme se na tom pracovat. Kde nepomohla domluva a upozornění, musel bohužel nastoupit bič. O konkrétních chybách je zbytečné hovořit, protože k vám - divákům - se opravdu drtivá většina prohřešků nedostala a snad se o nich nikdy nedozvíte.

  Věřím však v to, že poslední epizody a především závěrečná epizoda Endgame (u nás vysílaná jako dva oddělené díly) jsou důstojným vyvrcholením seriálu Voyager a že se u jejich sledování budete bavit. Chtěl bych poděkovat České televizi a konkrétně panu Málkovi za perfektní spolupráci. Vězte, že co se dabingu týče, je Star Treku v České televizi věnována velice nadstandardní péče, za kterou já jsem nesmírně vděčný.

  Na závěr přináším přehled názvů posledních epizod, které všechny naleznete také zanesené v databázi.

  anglický název
  český název
  Friendship One
  Friendship jedna
  Renaissance Man
  Renesanční člověk
  Endgame, Part I
  Dohra, část I.
  Endgame, Part II
  Dohra, část II.  14.12.2001 Nová generace na DVD

  balení diskůJe zde jedna velice dobrá zpráva pro příznivce Nové generace a DVD maniaky. Seriál se bude prodávat v balení po jednotlivých sezónách a měl by být dodáván ve velice stylovém kufříku s motivy seriálu (viz obrázek vpravo). Na UK Amazonu je již možné předobjednat komplet první dvě sezóny za velice dobrou cenu 70 liber / sezóna.

  Chápu, že ne všichni vlastní kreditní kartu, ale pokud by byl projeven zájem alespoň několika desítkami lidí (např. závaznými objednávkami na Pragoconu), jsem schopen dohodnout se s lokálním distributorem na dovozu těchto disků. Bohužel se však musí vždy dovézt určitý minimální počet kusů, proto je nutné jasně deklarovat předem zájem.  26.11.2001 Vysílání Star Treku o vánocích a po novém roce

  Nejprve dobrá zpráva pro všechny diváky. O letošních vánocích se Star Trek nebude vynechávat a bude se vysílat podle standardního schématu. To znamená, že 28.12. bude vysílán díl Q junior (orig. Q2), od kterého by se měla zvednout úroveň dabingu, na kterou mnozí tak žehrali.

  Po novém roce se nám však situace s vysílláním poněkud změní. Dojde k posunutí premiéry i reprízy do pozdějších časů (o půl hodiny respektive hodinu), to znamená přibližné časy vysílání od nového roku v 16:30 premiéra a v 0:30 repríza. K oběma uvedeným změnám, kdy druhá jmenovaná je velice nemilá, bohužel dojde i přesto, že došlo k celkovému nárůstu sledovanosti. Díky posunutí času reprízy před půlnoc značně vzrostl počet nočních diváků a sledovanost reprízy je stejná (a někdy i vyšší) vzhledem ke sledovanosti premiéry. Rovněž má přijít na řadu původní seriál Star Trek, u kterého by byl optimální čas reprízy zhruba takový, jaký je dnes a jak je velice úspěšný, tedy kolem 23:45 (jelikož pro většinu diváků to bude premiéra). Takový je bohužel život, diváci Star Treku nejsou jedinými diváky ČT...

  Pro všechny ty, kteří přišli o nějaký díl z 6. nebo 7. sezóny, je tu dobrá zpráva. Po novém roce se začnou reprízovat poslední dvě řady Voyageru včetně posledního dílu páté řady frekvencí jeden díl týdně, premiéra bude v sobotu ve 2:00 (takže už v neděli) a repríza kolem páté hodiny ranní týž den. Takže kdo neviděl nebo nenatočil, má poslední šanci. :-)  31.10.2001 Star Trek filmy na DVD v České republice

  Mnoho z vás nepochybně touží mít doma kompletní sbírku všech filmů na motivy Star Treku a kdykoliv si kterýkoliv přehrát. Tuto možnost vám nabízí formát DVD, na němž všechny ST filmy postupně vycházejí. Z celkem devíti filmů jsou u nás zatím k dostaní čtyři a další budou brzy uvedeny na trh. Na americkém trhu bude již brzy kompletně uveden původní ST seriál (TOS) a od března začne vycházet Nová generace (TNG). Kdy a jaký seriál bude v evropském regionu uveden jako první na trh je zatím záhadou. Bohužel se pro tyto disky momentálně neuvažuje s českou jazykovou podporou (titulky/dabing), ale rozhodnutí ještě není definitivní.

  Zde uvádím přehled titulů, jak jsou nebo budou k dostání v obchodech v České republice:

  název filmu
  CZ podpora
  uvedení na trh
  ST9: Insurrection
  titulky
  prosinec 2001
  ST8: First Contact
  dabing
  již na trhu
  ST7: Generations
  dabing
  již na trhu
  ST6: The Undiscovered country
  dabing
  již na trhu
  ST5: The Final Frontier
  titulky
  již na trhu
  ST4: The Voyage Home
  titulky
  listopad 2001
  ST3: The Search for Spock
  titulky
  prosinec 2001
  ST2: The Wrath of Khan
  titulky
  únor 2002
  ST1: The Motion Picture
  titulky
  duben 2002
  ST2: The Wrath of Khan - SE
  titulky
  červenec 2002  20.9.2001 Oficiální české názvy epizod 7. řady Voyageru - předposlední čtveřice

  Stále probíhají práce na Voyageru, respektive po nocích a víkendech upravuji dialogy k dílům, momentálně u posledního dílu Endgame. Rozhodně se je na co těšit, nebude nouze o dropné vtípky, narážky, ale i konečně normální neprkenné dialogy jednotlivých postav bez dříve často se vyskytujících klišé. Zatím přináším názvy předposlední čtveřice dílů ze sedmé sezóny, které se dabovaly tento týden. Pořadí se liší od pořadí výroby a pořadí vysílání, u nás se bude celá 7. sezóna vysílat stejně jako v premiéře na UPN.

  anglický název
  český název
  Q2
  Q junior
  Author, Author
  Autor, autor
  Natural Law
  Zákon přírody
  Homestead
  Nový domov

  Mnohokrát také děkuji všem lidem, kteří se mi ozvali a napsali pár pěkných řádek. Je povzbuzující vědět, že práce všech lidí na překladech a dabingu Star Treku nepřichází vniveč a líbí se, ač bohužel ne úplně všem. Postupem času se budu snažit odpovědět každému, kdo napsal, mějte však prosím trpělivost, neboť na dokončení Voyageru jsou pevně dané termíny, které se nesmějí porušit. Díky za vaše ohlasy.  15.9.2001 Výpadek ve vysílání Voyageru

  V pátek dne 28.9. nebude z důvodu státního svátku a s ním souvisejících změn ve standardním pátečním vysílacím schématu uveden další díl seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager.  3.9.2001 Budoucnost vysílání Star Treku u nás

  Na začátku měsíce srpna, poté, co dodavatel dabingu seriálu Voyager nebyl schopen zlepšit kvalitu dialogů, jsem byl požádán o převzetí postu úpravce dialogů. Vždy jsem se snažil, aby kvalita české verze Star Treku byla na nejvyšší možné úrovni a proto jsem, po určitém váhání kvůli časové nevýhodnosti, nabídku přijal, jako prakticky poslední východisko, jak alespoň trochu pozvednout kvalitu českého dabingu tohoto seriálu. Na Voyageru se takto bude pracovat do října tohoto roku, kdy vstoupí do výroby dabingu další Star Trek seriál.

  Tím seriálem bude Původní série Star Treku ze šedesátých let s kapitánem Kirkem, přesněji všechny tři sezóny. Upřímně řečeno, mám vážné pochybnosti o tom, zda na něm mám ještě pro Českou televizi pracovat. Za těch několik let, co se Star Trekem profesionálně zabývám, jsem se u části diváků oplývající připojením k internetu setkal až na výjimky s naprostým pohrdáním cizí prací a arogantním přístupem k lidem, kteří na dabingu pracují. Jen velmi málo lidí se snaží využít toho, že na dabingu pracují lidé, které to baví nebo spíš dříve bavilo. Jen velmi málo lidí mi poštou píše své nápady a podněty jak různé věci překládat, snaží se vymýšlet názvy dílů, pojmů atd.

  Někteří lidé dokáží pouze útočit a napadat všechny v dabingu zainteresované lidi při každé příležitosti, vyhledávají jakékoliv, byť jen drobné chybky, které se prostě v dabingu stávají, a namyšleným způsobem je pak prezentují v podobě, kdy úmyslně dělají hlupáky z těch, kteří se snaží pro Star Trek něco dělat. Co mě nejvíce na některých divácích mrzí, je skutečnost, že celé měsíce tráví pomlouváním nějakého Star Trek seriálu a jeho diváků, protože jim se nelíbí. Nedokáží se přenést přes fakt, že někdo se na to rád dívá, neustále vyvolávají osobní spory a podkopávají celou komunitu, její tvář před lidmi, kteří prakticky budoucnost Star Treku drží ve svých rukou. Téměř jediným hmatatelným důkazem existence diváků tohoto světového fenoménu zůstává ohromné množství arogantní korespondence.

  Každý chce dělat to, o čem si myslí, že to budou moci druzí dobře využít, ať už to bude dělat pro peníze nebo pro dobrý pocit. Při práci na Star Treku se však v této zemi člověk setkává jen s opovržením.
  Příjemné zážitky při sledování...  9.7.2001 Oficiální české názvy epizod 7. řady Voyageru - dalších 6 dílů hotovo

  Minulý týden bylo dokončeno dalších šest dílů z poslední sezóny Voyageru a zbývá jich ještě osm. Do konce vysílání 6. sezóny již žádný díl z vysílání nevypadne, a tak začne poslední sezóna Voyageru na našich obrazovkách v pátek 17. srpna.

  anglický název
  český název
  Repentance
  Lítost
  Prophecy
  Proroctví
  The Void
  Prázdnota
  Workforce, Part I
  Pracovní síly, část I.
  Workforce, Part II
  Pracovní síly, část II.
  Human Error
  Lidská chyba  20.6.2001 Oficiální české názvy epizod 7. řady Voyageru

  Už řadu týdnů probíhají práce na dabingu 7. sezóny Voyageru, moje vlastní korektury k dílům zabírají desítky stran a pracuje se v horečném tempu, abychom stihli na konci šesté sezóny plynule navázat sezónou sedmou. Už teď víme, že se nám to podaří, protože již polovina 7. sezóny je hotova, a i přes vysoké tempo bude kvalita rozhodně vyšší než u teď vysílaných dílů (počet svých úprav na díl jsem oproti minulé sezóně přibližně ztrojnásobil).

  Díly jsou to velmi pěkné a kdo bude dobře poslouchat, může se těšit na zajímavé a určitě zábavné dialogy postav na pozadí obsahující různé narážky a komentáře na nám dobře známé věci i lidi. V jakých epizodách a kde už budete muset zjistit sami. Na závěr přehled epizod s konečnými oficiálními českými názvy (případné dotazy se nerozpakujte mi napsat):

  anglický název
  český název
  Unimatrix Zero, Part II
  Unimatice nula, část II.
  Imperfection
  Nedokonalost
  Drive
  Mezihvězdná rallye
  Repression
  Ovládnutí mysli
  Critical Care
  Přednostní péče
  Inside Man
  Agent
  Body and Soul
  Tělo a duše
  Nightingale
  Nightingale
  Flesh and Blood, Part I
  Vlastní krev, část I.
  Flesh and Blood, Part II
  Vlastní krev, část I.
  Shattered
  Roztříštěný v čase
  Lineage
  Rodokmen  14.5.2001 Informace o gondolách

  Po delší odmlce způsobené pracovním vytížením a proběhnuvším conem je tu opět update. Tentokrát jsem se zaměřil na popis lodních gondol, a tak se v dnešním updatu dozvíte k čemu všemu že vlastně gondoly jsou, co všechno je uvnitř a jakou to plní úlohu. Konkrétně jde o pojmy "warp nacelle", "warp field coils", "Bussard collector", "plasma injector" a pár dalších méně významných.

  Hlavní kouzlo těchto nových informací spočívá v tom, že popisy těchto pojmů obsahují některé na českém internetu zcela unikátní obrázky.  15.4.2001 Přidání popisu technických pojmů

  Jelikož se kvapem blíží dva velké cony - Avalcon a Parcon, rozhodl jsem se začít detailně zpracovávat vybrané pojmy, jejichž popisy by se mohly hodit lidem, kteří si připravují nebo chtějí připravit na podobné téma přednášku. Budu se snažit přidávat co nejrychleji, rozhodně však ne na úkor kvality. Výběr zpracovávaných pojmů závisí na poptávce, tudíž pište, co byste zde rádi viděli zpracované. Pokud na konci přednášky zmíníte zdroj svých informací, budu jen rád. :-) A které že to pojmy jsou? Především navigation deflector, computer core, navigational systems, starship, spaceship, a minimálně ještě jednou tolik dalších s nimi souvisejících, takže se k nim dostanete z popisů zmíněných pojmů.

  Také se zanedlouho začne dabovat první část 7. sezóny Voyageru a proto chci mít pro produkční personál na webu maximální množství informací.

  Jako malý bonus, než začne i v hlavním informačním okně fungovat scrollování přes grafické prvky, jsem dal tradiční scrollbary do barev tohoto webu, tato legrácka pomocí CSS však funguje jen v IE55.  8.4.2001 Update přílohy Kursy

  Bylo přidáno několik obrázků do přílohy Kursy, které by měly pomoci v pochopení celého principu prostorové orientace ve Star Treku.  5.4.2001 Server se rozjíždí

  Vítejte na serveru www.WARP.cz, snad vůbec prvním regulérním slovníku Star Trek terminologie. WARP vznikl po mnoha letech tápání překladatelů a terminologického chaosu uvnitř trekistické obce samotné jako místo, kde je volně dostupná aktuálně používaná terminologie pro všechny zájemce. Ačkoliv to bylo původně zamýšleno, není zde jen slovník pro překladatele. V budoucnu by se zde měly objevovat informace o vysílaných epizodách a popisy pojmů z nich, aby měl každý možnost doplnit si skládačku, pochopit co nepochopil nebo si oživit informace z epizod odvysílaných již dávno.

  V současnosti je zde kolem šesti set pojmů, kdy zatím zhruba jen pětina jich má detailní popisy, jsou zde dostupné všechny existující překlady názvů seriálových a filmových Star Treků, k dispozici jsou také textové přílohy k problematičtějším oblastem, různá slovní spojení, povětšinou rozkazy důstojníků na můstku (odborně anglicky bridge operations) a další věci. Nemyslím, že je třeba se teď nějak mohutně rozepisovat, během krátké doby přibude krom běžných aktualizací i detailní popis funkcí jednotlivých kapitol serveru.

  A protože se tento server jmenuje WARP, nedá se už říci nic jiného než: Engage!